prvni_vyrobnaV roce 1995 přišel z Arménie do České republiky pan Gevorg Avetisyan a usadil se s celou svou rodinou na úpatí Beskyd, ve Frýdku-Místku. Prosil Boha, aby mu ukázal správnou cestu, jak uživit rodinu a slíbil mu, že pokud mu pomůže, nechá zrestaurovat kříž na kostele sv. Jošta ve Frýdku.

Nedlouho poté si jednoho dne vzpomněl na Zázrak. Zázrak z medu, starou arménskou rodinnou recepturu oblíbeného medového dortu a se svou sestrou začali dort péct.

Nejdříve jen tak pro známé, potom ho začali nabízet do okolních kaváren a cukráren. Netrvalo dlouho a tato medová pochoutka získala velkou popularitu. Voňavý, sladký a vláčný dort dostává krásné jméno po mamince a dceři majitele – MARLENKA.

Poptávka rostla a zanedlouho domácí výroba přestala stačit. V roce 2003 zakládají arménští sourozenci Gevorg a Hasmik Avetisyan českou firmu MIKO international s.r.o. se sídlem ve Frýdku-Místku. V době svého vzniku má společnost 1 zaměstnance, ale rok od roku se dynamicky rozrůstá.

V dubnu roku 2008 byl položen základní kámen nové výrobní haly v průmyslové zóně Lískovec, na okraji Frýdku-Místku. Stavba trvala 12 měsíců od položení základního kamene po předání hotové budovy. Pro region znamená tato stavba jednu z největších investic po roce 2000. Nová továrna o rozloze 4 000 m2 v sobě skrývá výrobní halu s plně automatickou pečící, dekorační a balící linkou, prostory pro ruční výrobu našich dalších výrobků a samozřejmě také administrativní část.

Výrobní linka v hodnotě 170 mil. Kč produkuje oba naše hlavní výrobky – Klasický medový dort MARLENKA® a také neméně oblíbený Kakaový medový dort MARLENKA®. Linka splňuje veškeré předepsané vysoké technologické a hygienické standardy a umožňuje sedminásobné zvýšení produktivity práce.

S příchodem automatické výroby u nás ale v žádném případě nevymizela ruční práce. Pomoc výrobní linky jsme využili pro přesunutí personálu do ruční výroby, kde pečeme Sváteční dort MARLENKA® a také nový lahodný zákusek MORENGO®, vyráběný opět podle starodávné rodinné medové receptury. V současné době zahajujeme výrobu kusového balení medových dortů ve 100g balení.

Rok 2009 byl pro naši společnost MIKO international s.r.o. rokem klíčovým. Podařilo se nám plynule přemístit provozovnu do nové moderní výrobní haly, na výrobní lince jsme vyladili chuť i vůni medového dortu MARLENKA® – a můžeme již s klidem říci, že je stejně lahodná jako jste ji znali dříve. Zároveň jsme zvýšili kapacitu výroby, rozšířili sortiment výrobků, zvýšili úroveň technologických a hygienických opatření – co jsme si předsevzali, to jsme splnili. I kříž na kostele sv. Jošta je již pozlacen. Nevěříte? Přesvědčte se sami.

© Copyright 2013 - AAALKO - Marlenka